Srbský prezident Aleksandar Vučič v pondělí ocenil další dodávku zbraní z Ruska.
Čínský a ruský arzenál
Informovala o tom agentura AP, podle níž panují na Balkáně obavy, že hromadění arzenálu ze strany Bělehradu by mohlo ještě více poznačit vztahy se sousedním Chorvatskem a eskalovat napětí v tomto válkou poznačeném evropském regionu.
Prezident Vučič se v pondělí na vojenské základně nedaleko Bělehradu zúčastnil cvičení, během kterého vojáci testovali nedávno zakoupené protitankové řízené střely Kornet.
„Těší mě, že naši vojáci mají radost z nákupu Kornetů z Ruska… Je to pravděpodobně jedna z nejlepších protitankových zbraní na světě,“ řekl srbský prezident.
„Kornet je důležitým obranným nástrojem k odstrašení kohokoli od potenciální agrese vůči naší zemi,“ dodal Vučič.
AP připomíná, že Srbsko se v poslední době vyzbrojuje ruským, ale i čínským arzenálem.
Moskva v uplynulých měsících předala Bělehradu 30 bojových tanků a 30 obrněných transportérů. Srbsko také nedávno zakoupilo sofistikované ruské systémy protivzdušné obrany Pancir-S1, jakož i čínské útočné a transportní helikoptéry a také drony.
Srbsko chce být členem EU
Americká agentura dodala, že přesto, že Srbsko formálně usiluje o členství v Evropské unii, odmítlo sladit svou zahraniční politiku s EU a místo toho posílilo své spojenectví s Ruskem a Čínou.
Vučič v pondělí prohlásil, že Bělehrad „zůstává na evropské cestě“, ale zároveň dodal, že bude nadále „udržovat“ své přátelské vztahy s Moskvou a Pekingem.
Pro vstup do EU potřebuje Srbsko podporu všech členských zemí.
To může být pro případný vstup problém, protože má napjaté vztahy se sousedním Chorvatskem, které je členem Unie a v současnosti podle analytiků vede malý závod ve zbrojení s Bělehradem. Chorvatská vláda již potvrdila nákup 12 stíhaček Rafale z Francie.
Srbsko nedávno dostalo šest stíhaček MiG-29 z Ruska a další čtyři stroje tohoto typu z Běloruska.