Indonésie zastavila na leden export uhlí. Důvodem jsou nízké zásoby na domácím trhu, které vyvolávají obavy, že zemi by mohly zasáhnout rozsáhlé výpadky dodávek elektrické energie. Rozhodnutí indonéské vlády však vyvolalo znepokojení na trhu, protože země je největším vývozcem energetického uhlí na světě.
Indonéská vláda v první den roku 2022 rozhodla o zákazu exportu uhlí v lednu, aby se vyhnula případným blackoutům, informovala agentura Reuters. Tento krok však může zasáhnout několik velkých ekonomik jako Čína či Indie.
V loňském roce vyvezla Indonésie přibližně 400 milionů tun energetického uhlí. Z toho 73 % směřovalo do Číny, Indie, Japonska a Jižní Koreje.
K zákazu došlo po bouřlivém roce pro uhelný průmysl, kdy ceny v důsledku energetické krize v Číně prudce vzrostly. Ceny nejvíce exportovaného indonéského uhlí dosáhly v říjnu rekordních 158 USD (139,50 eura) za tunu. Postupně se však snižovaly a podle údajů společnosti Caixin ke konci prosince dosáhly 68 USD/tunu.
Indonéské ministerstvo energetiky uvedlo, že zákaz vývozu uhlí na leden zavést muselo, jinak by hrozilo, že téměř 20 elektráren by muselo zastavit provoz. Ve středu (5. 1.) se však vláda plánuje k zákazu exportu vrátit, jelikož proti rozhodnutí protestovali vývozci, kteří se obávají případných sporů s odběrateli.
Indonésie pozastavila vývoz uhlí od 34 důlních společností již v srpnu. Tehdy vláda uvedla, že firmy nesplnily závazky vůči domácímu trhu v prvních sedmi měsících.