Pátek, 2 června, 2023
události
HomeInvesticeNěmecký zbrojní průmysl se obává snížení exportu za vlády kancléře Scholza

Německý zbrojní průmysl se obává snížení exportu za vlády kancléře Scholza

- Reklama -aktualita

Německý zbrojařský průmysl má obavy, že v důsledku plánů nové německé vlády omezit vývoz zbraní utrpí značnou konkurenční nevýhodu.

„Počáteční prohlášení členů nové spolkové vlády naznačují, že vývoz zbraní do zemí mimo Evropskou unii (EU) a NATO bude brzy prakticky vyloučen,“ řekl Hans Christoph Atzpodien, ředitel Svazu německého bezpečnostního a obranného průmyslu.

Mezery na trzích po omezení exportu německé vojenské techniky pak podle něj vyplní evropští konkurenti. To bude mít za následek, že německé společnosti budou čelit obtížím i při účasti na společných evropských zbrojařských projektech.

Atzpodien je skeptický, pokud jde zákon o kontrole vývozu zbraní, který je zakotven v koaliční dohodě nové středolevé vlády. Vyzval přitom k evropské harmonizaci kontroly exportu zbraní, což je podle něj jediný způsob, jak umožnit mezinárodní spolupráci, místo „samoúčelných národních opatření.“

Německo v uplynulých letech prosazovalo restriktivnější politiku vývozu zbraní než jeho evropští spojenci, jako jsou Francie, Španělsko nebo Británie. Nová vláda kancléře Olafa Scholze chce s plánovaným zákonem o vývozu zbraní ještě více omezit dodávky do tzv. kancléře. třetích zemí, tedy mimo EU a NATO. V loňském roce se přitom export do třetích zemí podílel více než polovinu na celkovém vývozu zbraní z Německa.

Předchozí spolková vláda loni schválila vývoz zbraní za více než 9 miliard eur, což bylo více než kdykoli předtím, přičemž více než 50 % tohoto exportu dostalo zelenou v posledních dnech vlády bývalé kancléřky Angely Merkelové, která před svou výměnou, byla už jen v úřednické funkci.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel