Středa, 22 března, 2023
události
HomeInvesticeOd začátku roku platí několik změn, například i rozšířené ručení za DPH

Od začátku roku platí několik změn, například i rozšířené ručení za DPH

- Reklama -aktualita

Od začátku letošního roku vstoupilo v platnost několik změn v oblasti daní. Jednou z nejvýznamnějších je rozšířené ručení odběratele za odvod daně z přidané hodnoty (DPH) dodavatelem. Odběratel si musí nově zkontrolovat, zda platí dodavateli peníze na bankovní účet zaregistrovaný u Finanční správy SR, upozornilo v pondělí ministerstvo financí na sociální síti. K dalším změnám došlo například v Registru účetních závěrek, archivaci účetních dokladů, ale také v pravidlech zdanění pro kontrolované zahraniční společnosti.

„Změny týkající se zavedení tzv. registrovaného bankovního účtu plátců DPH a úpravy institutu ručení za daň jsou zaměřeny na vytvoření nových efektivních nástrojů v boji proti daňovým podvodům s co nejnižším vlivem na administrativní povinnosti plátců,“ uvedl resort financí. V souvislosti se zavedením registrace bankovních účtů plátce daně také platí, že od 1. ledna tohoto roku daňový úřad vrátí nadměrný odpočet nebo jeho část pouze na registrovaný bankovní účet plátce, který bude zveřejněn v seznamu bankovních účtů správcem daně.

Podnikatelé již mohou své účetní doklady uchovávat v elektronické podobě. Zavádí se navíc možnost jednoduššího převodu dokumentů z listinné do elektronické podoby, a to bez nutnosti použít takzvanou zaručenou konverzi. Tento krok přinese podle resortu financí snížení nákladů na papír a tisk dokumentů, snížení environmentální zátěže podnikatele, ale i snížení nákladů na pronájem prostor k archivaci. Všechny právnické osoby již musí ukládat účetní dokumenty do veřejné části Registru účetních závěrek v elektronické podobě.

Přísnější pravidla začala platit pro kontrolované zahraniční společnosti (CFC). Opatření je podle MF zaměřeno proti obcházení daňové povinnosti odklonem zisků do zahraničí. Nově se odkloněné zisky zdanění tak, jako kdyby byly vyplaceny do ČR ve formě dividend.

Novinkou je i snížení poplatku na polovinu za odsouhlasení metody transferového oceňování pro daňové poplatníky s dobrým indexem daňové spolehlivosti či možnost daňového subjektu požádat o závazné stanovisko za 1000 eur a v případě vysoce spolehlivého subjektu bude tato částka poloviční, tedy 500 eur. Správce daně má automaticky oznamovat výši záloh na daň a jejich splatnost.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel