Středa, 22 března, 2023
události
HomeFinance s přehledemOPEC snížil odhad přebytku na světových trzích s ropou v 1. čtvrtletí...

OPEC snížil odhad přebytku na světových trzích s ropou v 1. čtvrtletí 2022

- Reklama -aktualita

Nová zjištění mohou povzbudit 23-člennou alianci OPEC+, aby v úterý (4. 1.) přistoupila k dalšímu zvýšení produkce v únoru. Aliance vedená Saúdskou Arábií a Ruskem postupně obnovuje těžbu, kterou po vypuknutí pandemie nového koronaviru v březnu 2020 výrazně zredukovala, až o 5,8 milionu barelů (1 barel = 159 litrů) denně. Loni v červenci se aliance dohodla na postupném zvyšování těžby každý měsíc o 400.000 barelů denně.

OPEC předpovídá v prvních třech měsících 2022 přebytek ropy na trhu na úrovni 1,4 milionu barelů/den, což je asi o 25 % méně, než odhadoval před měsícem. Vyplývá to z interního průzkumu skupiny. Hlavním důvodem této změny je výhled na slabší nabídku ropy od konkurence.

Celkový odhad pro rok 2022 je také o něco lepší v důsledku robustnějšího výhledu poptávky s průměrným celoročním přebytkem 1,4 milionu barelů ropy denně namísto 1,7 milionu barelů/den, které ropný kartel předpověděl minulý měsíc. Zprávu, kterou vypracovalo interní výzkumné oddělení OPEC ve Vídni, posoudí v pondělí Společný technický výbor aliance.

Ceny ropy v pondělí vzrostly, protože produkci v Libyi zasáhlo poškození potrubí.

OPEC zopakoval, že vidí „mírný a krátkodobý“ vliv varianty omikron nového koronaviru na poptávku po ropě, jelikož „svět lépe zvládá onemocnění COVID-19 as ním související problémy“.

Zpráva organizace naznačuje také, že aliance OPEC+ by mohla čelit větším přebytkům později v průběhu roku 2022. Skupina několikrát uvedla, že v případě potřeby může pozastavit nebo dokonce zvrátit plánované zvyšování dodávek ropy na trhy.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel