Pátek, 2 června, 2023
události
HomePodnikáníPovolení pro brigádničení 15-tiletých je potřeba zjednodušit

Povolení pro brigádničení 15-tiletých je potřeba zjednodušit

- Reklama -aktualita

Koaliční strana SaS považuje za nezbytné zjednodušit vyřizování povolení pro brigádně práce pro mladé 15letých lidí. Informoval o tom mluvčí liberálů Ondrej Šprlák. Mladiství od 15 let věku totiž mohou po novém od března tohoto roku brigáda, je to však podle SaS spojené s velkou byrokracií.

„Zmapovali jsme situaci, jak po měsíci letních prázdnin funguje možnost pracovat pro 15letých. Z našich zjištění vyplynulo, že dosud inspektoráty práce zaevidovali 48 žádostí na výkon lehkých prací,“ tlumočila poslankyně Národní rady (NR) SR za SaS Jarmila Halgašová.

Nejvíce žádostí podle poskytnutých údajů z inspektorátů práce se v případě vydaných povolení týkalo například pozic jako asistent animátora, pomoc animátorovi, pomocné práce při organizování parkování motorových vozidel, pomocná síla při archivaci dokumentů, sbírání sklenic a talířů, umytí nádobí, utření nádobí, vykartáčováním prostorů , omytí prostor, sběr borůvek v sadě či pomocné administrativní práce.

„Ze 48 podaných žádostí bylo vydáno celkem 34 povolení k výkonu lehkých prací, devět žádostí bylo ve stádiu řešení a v osmi případech povolení nebyly vydány, ať už pro zpětvzetí žádostí nebo nepodložených potřebných dokladů,“ jmenovali liberálové. Nejvíce povolení udělil podle zjištění SaS Inspektorát práce v Žilině.

„Je však nezbytně nutné povolování výkonu lehkých prací zjednodušit. Zaregistrovala jsem připomínky zástupců podnikatelů, kteří změnu vítají, ale z jejich pohledu je okolo vyřizování příliš mnoho byrokracie. Určitě bychom si měli sednout za společný stůl s podnikateli, inspektoráty práce, úřadem veřejného zdravotnictví a doladit řízení tak, aby mladým nestálo v cestě mnoho překážek, „dodala Halgašová s tím, že vyřizování žádosti trvající dva až tři týdny je opravdu zdlouhavé.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel