Středa, 22 března, 2023
události
HomeRady a NávodySrbský prezident ocenil dodávku zbraní z Ruska

Srbský prezident ocenil dodávku zbraní z Ruska

- Reklama -aktualita

Srbský prezident Aleksandar Vučič v pondělí ocenil další dodávku zbraní z Ruska.

Čínský a ruský arzenál

Informovala o tom agentura AP, podle níž panují na Balkáně obavy, že hromadění arzenálu ze strany Bělehradu by mohlo ještě více poznačit vztahy se sousedním Chorvatskem a eskalovat napětí v tomto válkou poznačeném evropském regionu.

Prezident Vučič se v pondělí na vojenské základně nedaleko Bělehradu zúčastnil cvičení, během kterého vojáci testovali nedávno zakoupené protitankové řízené střely Kornet.

„Těší mě, že naši vojáci mají radost z nákupu Kornetů z Ruska… Je to pravděpodobně jedna z nejlepších protitankových zbraní na světě,“ řekl srbský prezident.

„Kornet je důležitým obranným nástrojem k odstrašení kohokoli od potenciální agrese vůči naší zemi,“ dodal Vučič.

AP připomíná, že Srbsko se v poslední době vyzbrojuje ruským, ale i čínským arzenálem.

Moskva v uplynulých měsících předala Bělehradu 30 bojových tanků a 30 obrněných transportérů. Srbsko také nedávno zakoupilo sofistikované ruské systémy protivzdušné obrany Pancir-S1, jakož i čínské útočné a transportní helikoptéry a také drony.

Srbsko chce být členem EU

Americká agentura dodala, že přesto, že Srbsko formálně usiluje o členství v Evropské unii, odmítlo sladit svou zahraniční politiku s EU a místo toho posílilo své spojenectví s Ruskem a Čínou.

Vučič v pondělí prohlásil, že Bělehrad „zůstává na evropské cestě“, ale zároveň dodal, že bude nadále „udržovat“ své přátelské vztahy s Moskvou a Pekingem.

Pro vstup do EU potřebuje Srbsko podporu všech členských zemí.

To může být pro případný vstup problém, protože má napjaté vztahy se sousedním Chorvatskem, které je členem Unie a v současnosti podle analytiků vede malý závod ve zbrojení s Bělehradem. Chorvatská vláda již potvrdila nákup 12 stíhaček Rafale z Francie.

Srbsko nedávno dostalo šest stíhaček MiG-29 z Ruska a další čtyři stroje tohoto typu z Běloruska.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel