Pátek, 2 června, 2023
události
HomeFinance s přehledemVýroba se může i zastavit, hliníkárna se zatím propouštět nechystá

Výroba se může i zastavit, hliníkárna se zatím propouštět nechystá

- Reklama -aktualita

Snižování výroby v hlinikárně Slovalco v Žiaru nad Hronom může dále pokračovat, společnost však zatím zaměstnance propouštět neplánuje. Pro TASR to uvedl generální ředitel společnosti Milan Veselý.

Redukci produkce ve společnosti Slovalco přibližně na 60 % výrobní kapacity oznámil koncem roku její většinový vlastník Norsk Hydro, snížení produkce představuje roční redukci výroby hliníku o 35.000 tun. Smluvně dohodnuté dodávky pokryje Norsk Hydro produkcí z hliníkáren v zahraničí.

„Je to logické rozhodnutí, které navazuje na neudržitelnou situaci s rapidním nárůstem cen elektřiny. Bohužel, pokud nebudou i na Slovensku platit srovnatelné podmínky jako například v Česku, Německu a jiných členských státech Evropské unie, nevidíme možnost pokračovat s výrobou po roce 2022, a tak snižování výroby může dále pokračovat,“ uvedl Veselý. Jak dodal, reálná je v budoucnosti i možnost úplného zastavení kamen.

S útlumem výroby se ve Slovalci začne v nejbližších týdnech, prvním krokem bude odstavení ztrátové výroby primárních slitin určených pro automobilový průmysl. Zachována zůstane výroba hliníkových čepů, které se využívají ve stavebnictví. Detailní harmonogram odstávek a potřebných prací k zajištění plynulosti společnost připravuje v těchto dnech. Navzdory útlumu výroby se ale hliníkárna zatím propouštět nechystá.

„Chceme si zachovat schopnost využít plný počet našich zaměstnanců pro případ, že by se přístup vlády změnil a došlo by také ke stabilizaci cen energií na přijatelnější úroveň. Zaměstnanci zatím budou dělat potřebné práce zaměřené na výrobní údržbu, doškolování, nebo si vyčerpají dovolené,“ doplnil Veselý.

Podle generálního ředitele Slovalce je cena elektřiny pro rok 2022 v porovnání s minulými lety několikanásobně vyšší a tento nárůst nedokážou kompenzovat ani zvýšené ceny hliníku. Vedení společnosti kritizuje, že v souvislosti s rekordními cenami energií nebyla na Slovensku dodnes předložena žádná legislativa, která by energeticky náročnému průmyslu zajistila dlouhodobé fungování ve stabilnějším a předvídatelnějším prostředí.

Slovalco je jediným výrobcem hliníku na Slovensku, v současnosti se zaměřuje na recyklaci hliníku s mnohonásobně nižším ekologickým dosahem než primární výroba z oxidu hlinitého. Hlinikárna disponuje celkem 226 pecemi a zaměstnává přibližně 500 lidí. Její menšinovým vlastníkem je Penta Investments Group.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel